Emir: Binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığıyorlar

Sağlık ve spor bilimleri ile ilgili fakülteler, kayıt için heyet raporu istiyor. Hastaneler, korona yoğunluğundan dolayı 15 gün sonraya randevu verebiliyor. Kayıtların bitmesine iki gün kaldığını söyleyen CHP'li Murat Emir, "Ülkede salgın almış başını giderken binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığmak nasıl bir iş bilmezliktir" diyerek YÖK'ten devreye girmesini istedi.

Emir: Binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığıyorlar
 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sağlık ve spor bilimleri fakültelerinde öğrencilerden heyet raporu için randevu istenmesinin yarattığı mağduriyeti gündeme getirdi. Sağlık ve spor bilimleri ile ilgili fakültelerin, kayıt yaptıracak öğrencilerden hastaneden alınacak heyet raporu istedi. Ancak istenilen raporları için hastaneler en erken 15 gün sonraya randevu veriyor. Muret Emir fakülte kayıt sürelerinin 2 gün sonra sona ereceğini hatırlatarak, “”Ülkede salgın almış başını giderken binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığmak nasıl bir iş bilmezliktir. YÖK’ün ve rektörlerin salgından haberi yok mu? YÖK, yaşanan mağduriyete müdahale etmeli” dedi.

Vaka sayılarının arttığına ve hastanelerde yeterli yer olmadığına da değinen Emir, YÖK’e seslenerek “Aralarında bazı tıp ve diş hekimliği fakültelerinin de bulunduğu sağlık ve spor bilimleri ile ilgili bazı fakültelerde kayıt yaptıracak öğrencilerin tam teşekküllü bir devlet ya da üniversite hastanesinden heyet raporu alması isteniyor. Ancak, Covid-19 salgınının daha da arttığı şu günlerde acil hastalar bile hastane kapısında sıra beklerken heyet raporu için başvuran öğrencilere en erken 15 gün sonrasına randevu verilebiliyor. diye konuştu.

‘ÖĞRENCİLERİN VE VELİLERİN İSYANINA KULAK TIKAMAK NASIL BİR İŞ BİLMEZLİKTİR’

Emir, birçok üniversitede kayıtların birkaç gün içinde sona ereceğini ifade ederek şunları söyledi: “YÖK’ü ve üniversiteleri yönetenlerin ülkede yaşanan Covid-19 salgınından ve hastanelerdeki yoğunluktan haberi yok mu? Ülkede salgın almış başını giderken binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığmak ve bununla ilgili öğrencilerin, velilerin isyanına kulak tıkamak nasıl bir iş bilmezliktir. Memleketlerinden kayıt için başka şehirlere giden öğrenci ve veliler şu anda ne yapacağını bilemez halde sorunun çözülmesini bekliyor.”

“YÖK bazı düzenlemelerle üniversite kayıtlarının önünü açmalı” diyen Emir, aksi halde binlerce öğrencinin üniversiteyi kazandığı halde kayıt yaptıramayacağını vurguladı. (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER