MHP’li Cemal Enginyurt partiden ihraç edildi

Tarım ve Orman Bakanı’na yönelik eleştirilerinin ardından hakkında kesin ihraç talebiyle disiplin soruşturması başlatılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt partiden ihraç edildi. Enginyurt, "MHP’den ihraç ettiniz! Ülkücülüğümü almadınız, alamazsınız. İhraç edenler! Bir gün sıra size de gelir" dedi.

MHP’li Cemal Enginyurt partiden ihraç edildi
 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin fındık rekoltesi açıklamasına tepki gösteren, “Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir”  ifadelerini kullanmasının ardından hakkında partiden kesin çıkarma talebiyle disiplin soruşturması başlatılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt MHP’den ihraç edildi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk, Enginyurt’un partiden ihraç edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu’nun 30.07.2020 tarihinde yaptığı toplantı sonucu alınan karar ile Milliyetçi Hareket Partisi Tüzüğü’nün 78. maddesinin ‘Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller Başlıklı’ 4. Bendinin (c), (e) ve (i) fıkrası hükümleri uyarınca parti üyeliğinden kesin olarak çıkarılmasına karar verilmiştir” dedi.

Enginyurt’un ihracıyla MHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 48’e düştü, bağımsız milletvekili sayısı ise 8’e yükseldi.

MHP’nin tüzüğünde yer alan ve Enginyurt’un partiden ihracına gerekçe olarak gösterilen fıkra hükümleri ise şu şekilde:

“4. Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller
c. Partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikâyet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak, yalan bilgi ve beyanda bulunmak, yetkisiz demeç yayımlamak, partinin yetkili organları nezdinde demokratik ve medeni ölçüler çerçevesinde halledilmesi gereken parti içi meseleleri, belli kademe ve silsile düzenini bozarak basın ve yayın organlarında açık şekilde tartışma ve polemik konusu yapmak,

e. Partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozacak ve Genel Başkan, Genel Sekreter ve bunlardan sonra hiyerarşide bulunan görevlilere ve parti organlarına karşı ağır disiplinsizlik teşkil edecek veya manevi şahsiyetlerini rencide edecek ya da parti faaliyetlerini önemli surette aksatacak, partinin gelişmesine mâni olacak davranışlarda ve faaliyetlerde bulunmak veya başkalarını böyle davranış ve faaliyetlere ikna ve teşvik etmek,

i. Sahte evrak düzenlemek ya da bu amaçla üye ve delegeleri kışkırtmak ve yönlendirmek, usulüne uygun olmayan işlemler yapmak suretiyle, parti içinde huzuru bozmak, kaos yaratmak ve kamu oyunda partinin saygınlığına halel getirici davranışlarda bulunmak.”

ENGİNYURT: İHRAÇ EDENLER BİR GÜN SIRA SİZE DE GELİR

MHP’nin ihraç kararının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Cemal Enginyurt karara tepki göstererek, “MHP’den ihraç ettiniz! Ülkücülüğümü almadınız, alamazsınız. İhraç edenler! Bir gün sıra size de gelir. Konuşmamı kesemezsiniz, kesemeyeceksiniz. Ülkücülerin sesini kimse kesemez. Millet, devlet ve ordular için hep doğruları konuşan olacağım” dedi. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER