Yüksekova’da Özel Eğitim Kurumlarından ‘Ücret İyileştirme’ Talebini Dile Getirdiler

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ücret iyileştirme talebinde bulundu.

Yüksekova’da Özel Eğitim Kurumlarından ‘Ücret İyileştirme’ Talebini Dile Getirdiler

YÜKSEKOVA GÜNCEL - HABER MERKEZİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ücret iyileştirme talebinde bulundu.

Yüksekova’da bir araya gelen özel eğitim kurumları adına açıklamada bulunan Özel Eğitim Kurumları Konfederasyonu Hakkari İl Necati İrinç, “özel eğitim kurumlarının kapanma aşamasına geldiğini söyledi. Ağır bir ekonomik tablo ile karşı karşıya bulunduklarını ve şartların düzeltilmesi çağrısında bulunan İrinç ,"2006 yılına kadar toplumdan izole edilen, evlerinden çıkamayan, sadece 35 bin engelli bireyin eğitim aldığı özel eğitim sektörümüz, günümüzde 525 bin engelli bireyin eğitim aldığı, 52 bin personelin istihdam edildiği, 800 bin engelli bireyin de rehabilitasyon sürecini başarıyla tamamlayarak topluma kazandırıldığı dünyaya örnek bir modele dönüşmüştür. Ancak son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir.

Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkânsız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin tarafımızdan ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir.  Bunun yanı sıra, salgın koşulları sebebiyle dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan kurumlarımızda büyük oranda etkilenmişlerdir. Özellikle akaryakıt, gıda, elektrik, doğalgaz, kırtasiye vb. ürünlere yapılan yüksek artışlar malumlarınızdır. Ayrıca Temmuz ayında asgari ücrete yapılması planlanan artışda kurumlarımıza ek bir maliyet oluşturacaktır.

Sonuç olarak; 2006 yılında bir öğrenci için ödenen aylık özel eğitim ödemesi bir asgari ücret miktarı kadar iken, 2022 yılına gelindiğinde asgari ücretin %27’sine gerilemiştir. Bu durum kurumlarımızı ağır bir ekonomik tablo ile karşı karşıya bırakmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde bu günlere gelen bu güzel hizmet yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile kapanma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tablo, hizmet alan özel gereksinimli bireyler, çalışanlarımız ve biz kurum sahipleri açısından telafisi mümkün olmayacak bir durumdur. Bu güzel hizmetin sürmesi için Hükümetimizin bütün kesimleri enflasyona ezdirmeme yönündeki kararları doğrultusunda kurumlarımızın da desteklenmesi hususunda gereğini bilgilerinize arz ederiz''ifadelerini kullandılar.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 10:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gever
Gever - 2 hafta Önce

Türkıye geneli rehabilitasyon merkezlerinde
-En az kira yüksekova'da ödeniyor
-En az öğretmen maaşı yuksekovada
-Yardımcı personele maaşı cek bu kadarını bana getir diyen tek yer yüksekova
-Yemek kalitesi en düşük yer yuksekova
-Kacak mazot bulabilen nadir merkezlerinden biri yüksekova

Necati ve avanesi hala ağlıyor mu?

SIRADAKİ HABER