Hakkari'de Newroz coşku ile kutlandı

Halkların Demokratik Partisi Hakkari İl Örgütü öncülüğünde 'Şimdi Kazanma Zamanı' şiarı ile düzenlenen 2022 Newrozu coşku ile kutlandı. Soğuk havaya aldırmayan Hakkarililer Nevroz ateşinin etrafında halay çekti.

Halkların Demokratik Partisi Hakkari İl Örgütü öncülüğünde 'Şimdi Kazanma Zamanı' şiarı ile düzenlenen 2022 Newrozu coşku ile kutlandı. Soğuk havaya aldırmayan Hakkarililer Nevroz ateşinin etrafında halay çekti.

Hakkari'de HDP tarafından organize edilen 2022 Nezrozu “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) sloganıyla Tekser Mahallesindeki Eski Otogarda kutlandı.

Kutlamanın yapıldığı alan HDP bayrakları ile süslenirken, alana çeşitli pankartlar asıldı. 

Polisin üst aramasının ardından alana giren vatandaşlar Sümbül Dağı eteklerinde yakılan Newroz ateşinin etrafında Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekti.

Newroz kutlamasına HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Görevden alınan Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Avcı ve görevden Hakkari Belediye Eşbaşkanı Cihan Karaman, HDP İl Eşbaşkanları Lokman Özdemir ve Hümeyra Armut, Barış Anneleri, KESK, DİSK, İHD, ÖHD Hakkari temsilcileri, kentin kanaat önderler, HDP il ilçe yöneticileri ve binlerce Hakkarili katıldı. 

Saygı duruşu ile başlayan kutlamalar tertip Komitesi başkanı Kadir Şahin'in açılış konuşması ile devam etti. Birlik çağrısı yapan Şahin başta Hakkari olmak üzere bütün halkların Newroz Bayramını kutladı. 

Ardından katılımcılar sahneye çıkarak Hakkari halkının Newroz'unu kutladı. 

HDP İl Eşbaşkanları Lokman Özdemir ve Hümeyra Armut yaptıkları konuşmalarda Newroz'a katılımlarından dolayı Hakkari halkına teşekkür etiler. 

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı ve HDP İl Eşbaşkanı Lokman Özdemir ile Hakkarililer, Newroz ateşini yaktı.

Sanatçı Kasım Taşdoğan'ın sahne alması ile kitle Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekerek eğlendi. 

Daha sonra görevden alınan Van Büyükşehir Belediye Eşbsaşkanı Mustafa Avcı halkın Newrozunu kutladı. Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Hakkari'de de Nezroz coşkusu yaşandığını dile getiren Avcı mücadelenin önemine dikkat çekti. 

HDP eski Milletvekilleri Leyla Güven ve Hamit Geylani de birer kutlama mesajı gönderdi.

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede de Kürtçe ve Türkçe yaptığı açıklamada Hakkari halkının Newrozunu kutladı ve alanı dolduran binlerce kişiye teşekkür etti./HAKKARİOBJEKTİFHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER