Yüksekova'da Bir Yıllık Husumet Barışla Son Buldu

Yüksekova'da Bir Yıllık Husumet Barışla Son Buldu

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde Büyüksu ve Eraslan aileleri arasında bir yıl önce yaşanan husumet, verilen barış yemeğiyle son buldu.

Yüksekova ilçesinin İran’ın sıfır noktasında bulunan Esendere beldesinde bir sene önce Büyüksu ve Eraslan aileleri arasında çıkan kavgada 1 kişi hayatını kaybetmişti, Olaydan sonra devreye giren Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Esendere Belde Belediyesi Başkanı Dırbaz Büyüksu, kanaat önderleri Teoman Zeydan, İdris Öner, Cevher Keremoğlu ve Necmettin Yalçın aileleri barıştırdı.

 Esendere beldesinde bir araya gelen aile bireyleri, imamın duasının ardında tokalaşarak barıştı. ‘HUSUMETLERE ASLA İZİN VERİLMEMELİ’

Barış Yemeğinde kısa açıklama yapan Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Resul Özdemir,’’Böyle husumetleri çok fazla tutmamalı. Çünkü burası küçük bir herkes herkesin yüzüne bakıyor. Neresi olursa olsun huzurun sağlanması için herşey yapılmalı. Çünkü bu olaylardan dolayı herkesin tadı,tozu kaçıyor. Artık isteğimiz bu olayların bir daha yaşanmaması ümidiyle. Buraya gelen herkese teşekkür ederiz’’dedi.

‘BARIŞ ARTIK ESENDEREDE MUTLULUK GETİRECEK’

Bölgede yaşanan tüm olaylar neticesinde hepimizi etkiliyor diyen Ak Parti Hakkari İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek,’’Bir ailenin huzursuzluğu tüm Esendere’nin huzursuzluğudur. Bizde bu huzursuzluğun bitmesinin erdemliğinin içerisindeyiz. Hep beraber bugün olduğu gibi çözüme yol aldık. Bugün bu barışın sağlanmasında emeği geçenlerine hepsine teşekkür ederiz. Bu barışlar artık özlem duyduğumuz, özlem duyduğumuz topluluklar bir araya gelmenin konuşmanın, beraber olmanın ne kadar güzel olduğunu gösteriyor. İnsanın dili, dini, kimliği, siyaseti ne olursa olsun biz hepimiz kardeşiz. Hepimiz birbirimizi kucaklamalıyız. Biz birbirimizi olduğumuz gibi kabul ettiğimiz zaman, en iyi insan ve en iyi Müslüman oluruz.  Hz. Ali’nin dediği gibi, bana bütün dünya’yı ben asla ve asla bir karıncayıda incitmem. Mahatma Gandhi’nin d güzel bir sözü var, Yemin ederim ki Dünya'nın bütün Toprakları tek bir insanın kanını akıtmaya değmez. Bizde bugün o kadar mutluyuz ki bu topluluğu bir arada görmek. Artık bundan sonra ki bütün kırgınlıklarımızı el ele verip çözebiliriz. Bu barışı katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun’’İfadelerini kullandı. 

‘BELDEMİZİN ARTIK BARIŞA, HUZURA İHTİYACI VAR’

Esendere Belde Belediyesi Başkanı Dırbaz Büyüksu,’’Bu barışa katkı sağlayan devlet büyüklerimize, kanaat önderlerimize herkese teşekkür ediyorum. Artık biz beldemizde kan, göz yaşı istemiyoruz. Gözü yaşlı anneler, babalar istemiyoruz, yetim çocuklar istemiyoruz, cezaevlerinde çürüyen gençler istemiyoruz.Bu beldenin beraberliğe, birliğe kardeşliğe ihtiyacı var. Umut ediyorum ki, bu barış beldemizde, bölgelerimizde devam eden tüm husumetlerin barışa vesile olmasını diliyorum. Allah bir daha böyle tatsız olayları beldemizde yaşatmasın’’diye konuştu.

‘BARIŞIN SESİ ESENDEREDEN YANKILAMASI UMUT VERİCİ’

Barışı her eve taşıyalım diyen İş adamı ve kanaat önderi Teoman Zeydan,’’Bu 2 ailenin arasında yaşanan husumeti sonlandırmak için 1 bir yıldır uğraşıyoruz. Allah onlardan razı olsun büyük erdemlik gösterdiler barıştılar. Artık tek isteğimiz bölgemizde yaşanan bu tatsız olayların artık son bulması ve bizlere düşen görev neyse canla başla hazırız. Artık herke üstüne düşen görevi yapmalı. Esendere barışla artık kendini örnek gösterecek. Bu barışa burada görmek için hemen hemen bölgemizin her yerinde misafirler geldi. Bu husumetin bitmesi inşallah ailelere, bölgeye huzur getirecek. Katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun’’Dedi.

Barış yemeğine, Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Resul Özdemir, Ak Parti Hakkari İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, 7.Hudut Alay Komutanı P.Albay Erdoğan Dur, 1.Hudut Tabur Komutanı P.Binbaşı Hikmet Kaya, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürü Murat Güneş, Büyükçiftlik Belde Belediyesi Başkanı Rüştü Zeydan, Çukurca Belediyesi Başkanı Ensar Dündar, Esendere Belde Belediyesi Başkanı Dırbaz Büyüksu, Yüksekova ilçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Yiğit, Ak Parti Yüksekova İlçe Başkanı Fatih Arslan, AK Parti Çukurca İlçe Başkanı Zeki, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Pınar, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, Eski Hakkari Milletvekili Hakkı Töre, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabahattin Kepenek, Yüksekova Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yavuz Özcan, Yüksekova Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Nurettin Çalış, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İzzetin Metin, Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Perviz Geçirgen, Kanaat Önderi H.Habib Öner, Avukatlar, İmamlar, Muhtarlar, kurum müdürleri ve yaklaşık bin kişi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 23:08

Metin Tek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER